Strona głównaBudownictwoCo to jest postmodernizm?

Co to jest postmodernizm?

Co to jest postmodernizm? Czy postmodernistyczne cechy wciąż są widoczne we współczesnym projekcie architektonicznym? Według naukowców „Postmodernizm z definicji opiera się definicji”. Jeśli trudno jest zdefiniować postmodernizm, na jakich zasadach można ocenić, czy postmodernizm w architekturze wciąż się pojawia? Postmodernizm w swoich regionalnych / wernakularnych formach odzwierciedla kulturę sąsiedztwa. Niektórzy twierdzą, że postmodernizm jest reakcją na siły „twórczej destrukcji”. Ale może być również narzędziem dla tych mocy. Koniec linii montażowej, utworzony dzięki natychmiastowej elastyczności technologii komputerowej, oznacza, że ​​w tym post-Fordistycznym świecie ludzie mogą mieć wyjątkową, specyficzną dla sąsiedztwa rzecz, a także mieć takie same odniesienia.

Ocena i kategoryzacja architektów według stylów, okresów, tła teoretycznego i pomysłów filozoficznych, od Itkinos i Brunelleschi, po Borrominiego i Le Corbusiera, jest bardzo wymagającym procesem, który wymaga głębokiego zrozumienia kluczowych elementów, które wpływają na projekt architekta. Tym, co wydaje się być stałą wartością w tego rodzaju analizach, jest to, że ewolucja architektury, od okresu cywilizacji greckiej (Partenon w Atenach 447-433 pne), do współczesnych projektów Santiago Calatrava, oznacza, że ​​architekt pogoń za niezliczoną ideą piękna jest motywem przewodnim jego wpływów z przeszłości.

Postmodernizm odróżnia się od innych form kulturowych poprzez nacisk na fragmentację, która zastępuje wyobcowanie podmiotu charakteryzującego modernizm. Postmodernizm dotyczy wszystkich powierzchni, żadnych substancji. Utrata centrum. Prace postmodernistyczne często charakteryzują się brakiem głębi; płaskość. Jednostki nie są już anomiczne, ponieważ nie ma nic, z czego można zerwać więzi. Uwolnienie od lęku, który charakteryzował anomię, może również oznaczać wyzwolenie z każdego innego rodzaju uczuć. Nie oznacza to, że produkty kulturowe ery postmodernistycznej są całkowicie pozbawione uczuć, ale raczej, że takie uczucia są teraz swobodne i bezosobowe. Charakterystyczny dla późnego wieku kapitalistycznego jest także postmodernizm skupiony na utowarowieniu i recyklingu starych obrazów i towarów.

W architekturze postmodernizm w swoich regionalnych lub wernakularnych formach odzwierciedla kulturę sąsiedztwa. W ten sposób może działać jako narzędzie w walce klasowej i prawdopodobnie może być używane przez każdego gracza w walce. Zatem postmodernizm, gdy jest badany jako siła oporu, jest ściśle powiązany z historycznymi konserwatystami. Próbując zachować zbiorową pamięć miejsca, postmodernistyczny program może być wykorzystany w sposób przeciwny do sił. Partnerstwa publiczne lub prywatne, które niszczą dzielnice, mogą wykorzystywać postmodernistyczne słownictwo w swoich nowych przedsięwzięciach. Sąsiedztwo może mieć nadzieję, że w najlepszym razie będzie to tylko palimpsest wspomnienia tego, czym były w przeszłości.

Być może któregoś dnia neurobiologia wyjaśni, dlaczego niektóre infrastruktury wydają się wykraczać daleko poza swoje fizyczne wymiary. Ale nie trzeba czekać na to wyjaśnienie, aby doświadczyć ich postmodernistycznego efektu post-postmodernistycznego. Okazuje się, że ciała, budynki, ulice i miasta są nadal przydatne do pewnych rzeczy w erze globalnej informacji cyfrowej. Ludzie dopiero zaczynają odkrywać, jak działają.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Więcej artykułów

Popularne