Wole oko

Wole oko to element na dachu, który niegdyś był przeznaczony do oświetlania strychu. Dzisiaj poza doświetleniem wnętrza jest ceniony przede wszystkim ze względu na wysokie walory estetyczne. Jak łatwo się domyśleć, jest to element, który wymaga odpowiednich umiejętności dekarskich. To właśnie wole oko jest bohaterem niniejszego artykułu. Miłej lektury. 

Czym jest wole oko? 

Wole oko to okno o półowalnym kształcie sprawiające wrażenie wypukłości na dachu. Charakterystycznym elementem takiego okna jest płynne przejście pomiędzy płaszczyzną dachu a wypukłością okna. 

O czym musi pamiętać wykonawca?

Z punktu widzenia inwestora wole oko to estetyczny dodatek pozytywnie wpływający na estetykę pokrycia dachowego i tym samym na cały projekt domu. Dla wykonawcy natomiast, wole oko to element architektoniczny, który wymaga odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Zatem na jakie elementy powinna zwrócić uwagę firma dekarska? 

Więźba przygotowana pod wole oko powinna mieć odpowiednią konstrukcję. Przede wszystkim należy odpowiednio wymierzyć łuk zewnętrzny oraz dwa łuki wewnętrzne. Pewne nieprawidłowości, pojawiające się  już na etapie konstrukcji drewnianej nie są jednak nie do uratowania. Po prostu konieczne mogą się okazać dodatkowe elementy uszczelniające. 

Bez wątpienia trzeba zadbać o papowanie i ułożenie pokrycia dachowego. Kolejnym zagadnieniem jest dobranie odpowiednich dachówek oraz ich prawidłowy montaż. 

Pozostałe zagadnienia (lub wyzwania) stojące przed firmą dekarską to zapewnienie prawidłowej wentylacji pod dachówką oraz zapobieganie ewentualnemu przedostawaniu się wody. Efektem wykonanych prac powinno być harmonijnie wkomponowane wole oko. 

Wykonanie wolego oka wymaga odpowiedniego doświadczenia, jednak z punktu widzenia inwestora poza kunsztem dekarskim istotna jest cena dlatego przed wyborem wykonawcy warto sprawdzić cennik dekarski

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne