Strona głównaBudownictwoNa jakie elementy warto zwrócić szczególną uwagę planując zakup instalacji fotowoltaicznej?

Na jakie elementy warto zwrócić szczególną uwagę planując zakup instalacji fotowoltaicznej?

Każdy kto decyduje się na zakup instalacji fotowoltaicznej chce aby ta działała w sposób efektywny. Na jakie elementy warto zwrócić szczególną uwagę aby takowa inwestycja okazała się sukcesem?

Kompetentna firma sprzedająca i montująca instalacje fotowoltaiczną

Nie jest zaskoczeniem, że kluczową sprawą jest wybór kompetentnej firmy oferującej panele fotowoltaiczne. Powinni być to specjaliści, którzy poza zamontowaniem instalacji, potrafią doradzić na co zwrócić uwagę. Warto też mieć na uwadze, że zależnie firmy specjalizujące się w instalacjach fotowoltaicznych oferują różne ceny za swoje produkty i usługi. Analizując ceny instalacji należy również wziąć uwagę jakość sprzedawanych produktów, z których takowa instalacja się składa. Wydajność oraz parametry techniczne poszczególnych ogniw fotowoltaicznych mogą się od siebie różnić. Warto mieć na uwadze, że niektóre firmy w Polsce udzielają gwarancji serwisowej na okres kilku lat. Gwarancja ta w szczególności powinna dotyczyć uszkodzonych ogniw.

Optymalne dobranie mocy

Mówiąc o tym na co należy zwrócić uwagę nie można pominąć aspektu prawidłowego dobrania mocy. Optymalne dobranie wielkości instalacji jest bardzo ważne, gdyż zbyt duża instalacja wiąże się z niepotrzebnymi kosztami i co za tym idzie dłuższym zwrotem z inwestycji. Z kolei zbyt mała instalacja, która nie pokrywa w całości zapotrzebowania na energię elektryczną jak wiadomo jest sytuacją, której większość inwestorów wolałoby uniknąć.

Każdy, kto inwestuje w instalacje fotowoltaiczną musi liczyć się z tym, że mogą pojawić się nadwyżki energetyczne. W tym przypadku trzeba postanowić czy lepiej zakupić akumulatory, które posłużą do przechowywania nadwyżek wyprodukowanej energii czy oddać energię do sieci i w późniejszym momencie odebrać nadwyżki w razie takiej potrzeby. Należy wiedzieć, że w przypadku małych instalacji (poniżej 10kW) oddając energię do sieci możemy odebrać o 20% mniej, natomiast w przypadku dużych instalacji (powyżej 10kW) przysługuje nam o 30% mniej niż oddaliśmy. Nie są to może najmniejsze prowizje ale zapewniają wprost doskonałą wygodę, którą bardzo chwali sobie wielu użytkowników.

Dopłaty i ulgi

Obecnie zielona energia oraz szeroko pojęty rynek OZE jest dosyć wyraźnie wspierany przez liczne rządowe programy takie jak „Czyste powietrze”, „Mój prąd” lub ulgi podatkowe pozwalające odliczyć poniesione nakłady od podatku.

Podsumowanie

Pozostałe aspekty o jakich warto pamiętać to prawidłowe zabezpieczenie dachu przed założeniem paneli fotowoltaicznych, optymalne ułożenie instalacji względem słońca (ekspozycja i nachylenie) oraz kilka innych technicznych aspektów. Jednak w tych kwestiach przede wszystkim powinna wesprzeć Cię firma specjalizująca się w montażu instalacji fotowoltaicznej np. https://solart-pv.pl/.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne