Strona głównaDachyPokrycia dachowe – aktualne trendy i korzyści z poszczególnych materiałów

Pokrycia dachowe – aktualne trendy i korzyści z poszczególnych materiałów

Dach z reguły pełni funkcję ochronną naszego miejsca zamieszkania. Ma za zadanie powstrzymywać przedostawanie się do środka niechcianych czynników atmosferycznych, takich jak deszcz, śnieg czy nawet wiatr. Nie można jednak zaprzeczyć, że ten element nadaje również budynkowi niemałego prestiżu i wyglądu.

Moda na stosowanie pokryć dachowych z różnej odmiany materiałów i nietuzinkowych kształtów nastała już dawno temu, a dokładnie wtedy, gdy zaczęto bardziej kombinować z więźbami dachowymi. Stare domy jednorodzinne posiadają w większości dachy płaskie, a nie spadowe. Na tego typu szczytach pokrycie nie było tak bardzo widoczne, jak w nowoczesnym budownictwie. Jaki jednak typ pokrycia okaże się najlepszy dla naszego domu i dlaczego?

Względem jakich czynników dobieramy pokrycie dachowe?

Ogólnie rzecz biorąc, każdy dach posiada swoją konstrukcję. Bez niej żadne pokrycie nie zapewniłoby nam bezpieczeństwa i wszystko prędzej czy później by się zawaliło. Dzięki różnego rodzaju podporom i prawidłowemu rozkładowi siły mechanicznej posiadamy dachy o przeróżnych kształtach. Zwracanie uwagi na rodzaj naszej więźby powinno być kluczowym elementem w kwestii doboru.

Posiadając konstrukcję mocną, solidną i podpartą w wielu punktach możemy pokusić się o materiały cięższe. W przeciwnym wypadku wybór powinien paść na lżejsze pokrycia dachowe. Wspomnieć warto również o kosztach samego materiału. Często celujemy w jak najdroższe produkty nie zwracając w ogóle uwagi na ich tańsze alternatywy o podobnych właściwościach.

Warto zaznaczyć, że zalecany typ pokrycia możemy poznać w projekcie naszego domu. Tam z pewnością jest napisane, pod jaki materiał została tworzona konstrukcja i dlaczego to właśnie na ten rodzaj elementu szczytowego padło.

Dachówki ceramiczne i betonowe

Przedstawiamy jeden z dwóch podstawowych rodzajów pokryć dostępnych na rynku. Dachówki betonowe nie różnią się zbytnio właściwościami od tych ceramicznych, dlatego śmiało można umieścić je w jednej grupie tego zestawienia.

Sporą zaletą tego materiału jest zdolność redukowania szumu i niwelowania drgań powstałych na skutek spadającego deszczu. Ponadto, materiał ten ma bardzo długą żywotność sięgającą często jednego wieku. Mniej przyjemną informacją może okazać się jednak jego koszt. Mimo iż dachówki ceramiczne są znane i stosowane od bardzo dawna, to wciąż twardo trzymają swoją cenę. Trzeba wspomnieć też o trudności montażu, za co również będziemy musieli zapłacić.

Należą do grupy materiałów ciężkich, czyli tych, do których konieczne jest zastosowanie wzmocnionej konstrukcji dachowej. Bez jej użycia praca zostanie odrzucona przez kierownika budowy.

Pokrycia blaszane

Dachy z blachy są świetną alternatywą dla pokryć ceramicznych. Na rynku możemy spotkać blachodachówki, które swoim designem są niesamowicie zbliżone do kształtów dachówek. Dla wielbicieli nowoczesnych trendów świetna okaże się blacha płaska, która z każdym dniem rośnie na popularności.

Tego typu materiał charakteryzuje się lekkością, niską ceną arkuszy oraz montażu, łatwym transportem, a także niesamowitą szczelnością. Ponadto, pokrycia blaszane posiadają w ofercie szerokie gamy kolorystyczne oraz możliwość wyboru grubości blachy.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne